smartfón za volantom

Každý štvrtý vodič sa nesústredí na riadenie

Najnovší prieskum zameraný na správanie sa vodičov za volantom, ktorí uskutočnila Americká poisťovacia spoločnosť State Farm preukázal, že každý štvrtý vodič sa kvôli mobilu nesústredí na riadenie. Počet vodičov, ktorí počas šoférovania vybavovali emaily alebo surfovali na internete cez mobilný telefón, sa za posledné štyri roky takmer zdvojnásobil. Za túto skutočnosť vraj môže rozmach smartfónov.

Prieskumu sa zúčastnilo celkovo 1 014 vodičov z celých Spojených štátov. Tí uviedli, že si surfovaním na telefóne skracujú chvíle pri státí na semaforoch a v zápchach, ale aj pri dlhých jazdách po diaľnici.

Tohtoročný prieskum potvrdil aj stále alarmujúce výsledky s telefonovaním a písaním SMS správ počas šoférovania. V prieskume sa k tomu priznalo až 70% opýtaných motoristov.

Písanie SMS správ (aj ich hlasové zadávanie) je významným rizikovým faktorom pre bezpečnosť cestnej premávky. Pri používaní smartfónu však hrozí dopravná nehoda nielen motoristom, cyklistom a chodcom. Hazardujú aj piloti. SMS-ky mali svoj diel viny na nehode vrtuľníka, ktorý sa v roku 2011 zrútil v blízkosti amerického mesta Mosby. Pri tejto nehode okrem pilota, ktorý počas letu odoslal tri a dostal štyri SMS správy, zomreli aj transportovaný pacient a dvaja ošetrujúci asistenti.

Z výskumu vyplynulo, že väčšina vodičov si uvedomuje, že používanie telefónu za volant nepatrí a aj chvíľka nepozornosti môže mať fatálne následky. Až 91% opýtaných súhlasilo s prijatím adekvátnych právnych predpisov a ďalších opatrení, ktoré by previnilca výrazne postihovali. Viac ako polovica respondentov zároveň uznala, že súčasné možné sankcie sú uplatňované len zriedkavo.

Američania telefonujú za volantom častejšie ako Európania

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vo svojej tohtoročnej štúdii preukázalo, že častejšie používajú mobily pri riadení americkí vodiči ako tí európski. Spoločnosť analyzovala výsledky dvoch prieskumov: európskeho EuroPNStyles a amerického HealthStyles.

Európskeho prieskumu, do ktorého sa zapojilo sedem štátov (Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Portugalsko, Španielsko, Veľká Británia), sa zúčastnilo celkom 10 388 vodičov vo veku od 18 do 64 rokov. V rovnakom vekovom rozmedzí bolo aj 50 tisíc respondentov z radov amerických vodičov, ktorí sa zúčastnili prieskumu HealthStyles.

Účastníkom prieskumov boli položené dve otázky: “Ako často ste v posledných 30 dňoch pri riadení telefonovali?” a “Ako často ste v posledných 30 dňoch pri riadení čítali alebo odoslali textovú správu či email?” Porovnaním výsledkov vysvitlo, že Američania počas šoférovania častejšie telefonujú, ale v písaní SMS a emailov sú oba prieskumy vyrovnané.

Telefonovanie počas šoférovania priznalo 68,7% Američanov, z Európy bolo takýchto hriešnikov najviac v Portugalsku (59,4%). Najsvedomitejší sú Briti, zhrešilo ich len 20,5%. K písania SMSiek či vybavovaniu elektronickej pošty počas šoférovania sa priznalo 31,2% Američanov, z Európanov opäť vedú portugalskí vodiči (31 ,3%). Najmenej previnilcov bolo v Španielsku (15,1%).